Zabytki 

Features

 

 Cmentarz Żołnierzy Radzieckich

 Spoczywają na nim żołnierze Armii Czerwonej, którzy zginęli podczas walk  z wojskami Trzeciej Rzeszy na przyczółku Baranowsko-Sandomierskim pomiędzy lipcem 1944 r. a styczniem 1945 r. Na sandomierskim cmentarzu leżą prochy dwunastu tysięcy osób – szeregowych żołnierzy oraz oficerów, w tym również bohatera Związku Radzieckiego płk. Wasyla Skopenki. Cmentarz Żołnierzy Radzieckich leży na skraju miasta, przy ulicy Mickiewicza. Przy głównej bramie ustawiono dwa czołgi.

Features

 

 

,,Piątka" 

Potoczna nazwa boiska, które znajduje się przy SP4 w Sandomierzu, dawniej Gimnazjum. Nazwa wzięła się od Szkoły Podstawowej nr 5, która kiedyś tam się znajdowała.

Features

 

 

,,Dziewiątka'' plac zabaw 

Plac zabaw znajdujący się obok Przedszkola nr 7. Miejsce spotkań dzieci i młodzieży. Odbywają się tam festyny. W zimie boisko zamienia się w lodowisko!

Features

 

 

Plac 3 maja 

Nowopowstały plac, gdzie znajduje się plac zabaw, siłownia. Miejsce spotkań wielu młodych ludzi. Przy ulicy Słowackiego znajduje się natomiast mały targ. Codziennie można tam kupić świeże owoce, warzywa, nabiał, kwiaty.

Features

 

 

Park miejski 

W trakcie remontu, park w przyszłości ma służyć mieszkańcom Sandomierza. Miejsce, gdzie można „zjednoczyć się” z naturą.

Features

 

 

Pieprzówki  

Lokalne góry. Nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kolorowi skał z których są stworzone. Znajduje się tam wiele gatunków unikatowych roślin m.in. róż ,przyciąga podróżników. Nie można oderwać wzroku od panoramy miasta widocznej z punktów widokowych.

Features

 

 

 Brama Opatowska  

Brama wjazdowa do miasta. Zachowała się jako jedyna, było ich cztery. Z tarasu widokowego bramy przy dobrej pogodzie zobaczyc można nawet szczyt Tatr.

Features

 

 

Ratusz 

Jeden z najpiękniejszych ratuszy w Polsce. Odbywają się w nim sesje Rady Miasta oraz różne wydarzenia wysokiej rangi. Znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego oraz wyjście z podziemnej trasy turystycznej.     

Features

 

 

Zamek Królewski

Obecnie znajduje się tam Muzeum Okręgowe. Kiedyś ogromny budynek goszczący władców Polski. Niestety duża część została zniszczona podczas wybuchu ,kiedy to jak legenda głosi rycerz Bobola przeleciał na swoim koniu na drugi brzeg Wisły i wyszedł bez szwanku.

Features

 

 

Bulwar im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Ciągnie się wzdłuż Wisły. Miejsce typowo rekreacyjne, pomaga w relaksie po całym tygodniu pracy. Możliwe jest wypożyczenie rowerków wodnych, kajaków. Można wybrać się również na wycieczkę statkiem wzdłuż Wisły.  

Features

 

 

Park Piszczele

Każdy mały sandomierzanin zna ten park. Miejsce chyba najczęstszych wycieczek wszystkich przedszkolaków. Idealne miejsce na ognisko w wyznaczonym do tego miejscu.  Znajdujący się tam plac zabaw to marzenie każdego dziecka (przynajmniej za naszych czasów…).

Features

 

 

 Salve Regina

 Wzgórze znajdujące się na obrzeżach miasta. Według legendy napis, który jest   wyryty w ziemi to dzieło byka który w złości wybiegł właśnie tam i swoimi   rogami napisał „Salve Regina”. Krajobraz pól i sadów. Podczas zachodu   słońca to obraz wart uwiecznienia na zdjęciu. Miejsce wszystkich zakochanych. 

 

 

 

 Archiwum: Sandomierz.eu